Amnesty International: Zagrożona wolność zgromadzeń w Polsce

Niewygodne protesty są często zakazywane, inne tłumione siłą. Ich uczestnicy są szykanowani i nie mają gwarancji rzetelnego procesu – wynika z raportu Amnesty International o stanie wolności zgromadzeń w Polsce.

Amnesty International jest zaniepokojona stanem wolności zgromadzeń w Polsce. Prawo to jest „poważnie zagrożone” – powiedziała szefowa Amnesty International Europe Gauri van Gulik. Restrykcyjne przepisy, inwigilacja, zatrzymania i niesprawiedliwe procesy zagrażają temu prawu – wynika z raportu Amnesty International o stanie wolności zgromadzeń w Polsce.

Kryminalizacja protestów

Organizacja zgromadziła ponad 600 przypadków prawnego ścigania demonstrantów tylko w ubiegłym roku. Istnieją przesłanki, że przeciwnicy rządu, którzy wyszli na ulice byli „szeroko i bezzasadnie” monitorowani – powiedziała van Gulik. – Trzeba skończyć z kryminalizacją protestów – dodała.

Z drugiej strony, zdaniem Amnesty International, polskie urzędy faworyzują prorządowe i nacjonalistyczne demonstracje, tolerując gdy prawicowe grupy atakują kontrdemonstrantów.

Sędziowie po presją

Odkąd rząd PiS objął władzę w 2015 r., dziesiątki tysięcy Polaków wyszło na ulice, by protestować m.in. przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego lub kontrowersyjnym reformom sądownictwa. Krytyczni sędziowie są pod „presją polityczną” i informują o przypadkach napastowania – wynika z raportu.

Komisja Europejska od 2016 r. sprzeciwia się reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości. KE zarzuca Warszawie ograniczanie niezależności sądownictwa i podważanie podziału władzy.

(afp, amnesty) /dom

Znalezione obrazy dla zapytania logo do deutsche welle

Udostępnij Artykuł