„Die Welt”: Hurrapatrioci niepokoją niemieckich menedżerów inwestujących za granicą, także w Polsce

Niemieckie firmy inwestujące za granicą, w tym także w Polsce, napotykają na rosnące trudności: są dyskryminowane przez populistyczne rządy – pisze Tobias Kaiser w poniedziałkowym wydaniu „Die Welt”.

„Na wielu zagranicznych rynkach klimat dla niemieckich firm staje się coraz bardziej niekorzystny: populistyczne rządy izolują swoje rynki, wymiar sprawiedliwości staje się nieobliczalny, w wielu miejscach nastroje wobec zagranicznych firm pogarszają się” – pisze Kaiser, powołując się na raport Niemieckiej Organizacji Wspierania Handlu Zagranicznego –  Germany Trade and Invest (GTAI).

Korespondenci GTAI informują o rosnących problemach. „W Polsce, która przez długi czas była ulubionym celem inwestujących przedsiębiorstw, klimat staje się lodowaty” – pisze Kaiser. „Coraz bardziej widoczny staje się wzrastający  patriotyzm gospodarczy” – czytamy w raporcie.

Zdaniem autorów polityka gospodarcza w Polsce stała się po przejęciu władzy przez PIS „bardziej nieobliczalna”. Uszczerbku doznała także ceniona dotychczas przez niemieckie firmy polska stabilność. „Lawina ustaw, która ruszyła w końcu 2015 roku, zaniepokoiła wiele firm” – oceniają eksperci. Ich zdaniem polityczna stabilność i przewidywalność były ważnymi atutami przemawiającymi za Polską jako miejscem do inwestowania.

„Dobrze wykształceni i zmotywowani do pracy fachowcy oraz różnorodna gospodarka polska są nadal mocnymi punktami. Polityka rządu wypycha jednak inwestorów na inne rynki, w tym do sąsiedniej Republiki Czeskiej, która zdaniem ekspertów GTAI, dysponuje nadal znakomitymi warunkami do inwestowania” – czytamy w „Die Welt”.

Zdaniem autorów raportu populizm i protekcjonizm utrudniają także inwestowanie w USA. Rozczarowujący jest też bilans relacji gospodarczych z Chinami.

Opr. Jacek Lepiarz

Znalezione obrazy dla zapytania logo deutsche welle

Udostępnij Artykuł