Dostali 600 tys. zł dotacji i zniknęli

Już prawie 7 lat minęło od momentu kiedy pierwsi pomysłodawcy otrzymali dotację na działalność w internecie. Kilkaset tysięcy finansowego wsparcia z działania 8.1 przyciągnęło wielu młodych przedsiębiorców marzących o biznesie w sieci. Mimo iż na realizację swoich idei otrzymali nierzadko po 600 tys. zł, większość nie przetrwała do dnia dzisiejszego albo istnieje tylko teoretycznie.

Działanie 8.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki było jednym z najbardziej popularnych projektów skierowanych do osób z pomysłem na biznes w sieci. W pierwszym naborze przeprowadzonym w 2008 roku innowatorom przyznano w sumie 93 mln zł dotacji. Jednak pomysły na kolejne portale społecznościowe, katalogi firm czy aplikacje nie przetrwały próby czasu. Działania 8.1 już nie ma, podobnie zresztą jak wielu projektów, które dzięki niemu zrealizowano.

Jednym z projektów, które znalazły się na liście beneficjentów I naboru działania 8.1 był serwis CoKupujesz.pl. 640 tys. zł na witrynę z opiniami konsumenckimi nie wystarczyło jednak, by projekt przetrwał. Podobny los spotkał platformę z ogłoszeniami dla branży poligraficznej – Drukuje.pl.

Obok obfitego zestawienia projektów niedostępnych lub wegetujących w internecie jest jednak kilka pozytywnych wyjątków. Do takich zaliczyć można popularną dziś platformę Freshmail. Narzędzie do e-mail marketingu również powstało dzięki dotacji z I naboru. Kwota 503 tys. zł w tym przypadku została dobrze wykorzystana. Na słowa uznania zasłużyli także twórcy projektu MobileFormats.com – systemu planowania i zarządzania reklamą mobilną. Wśród klientów platformy rozwiniętej za 641 tys. zł, którzy skorzystali z ich usług są takie firmy, jak Radio ZET czy TVP. Rynkową konkurencję z powodzeniem przetrwali także pomysłodawcy aplikacji Axence.net, która pozyskała 680 tys. zł dotacji. Dużo dłuższy jest jednak katalog startupów dryfujących w internecie lub całkowicie zamkniętych.

Grzegorz Marynowicz

Udostępnij Artykuł