MOZ o reparacjach: relacje z Polską coraz bardziej lodowate

Czy z Polską możliwe są jeszcze partnerskie relacje? – pyta komentator „Maerkische Oder-Zeitung”. Polskie roszczenia reparacyjne podważają jego zdaniem cały dorobek polsko-niemieckiego porozumienia od 1990 roku.

„Czy z polskim rządem możliwe są jeszcze partnerskie relacje? Jeszcze niedawno takie pytanie brzmiałoby absurdalnie. Obecnie nasuwają się duże wątpliwości, ponieważ atmosfera na płaszczyźnie politycznej staje się coraz bardziej mroźna” – pisze komentator „Maerkische Oder-Zeitung” (MOZ) Dietrich Schroeder. „Żądając rzekomo zaległych reparacji za zakończoną ponad 70 lat temu drugą wojnę światową, przedstawiciele partii PiS kwestionują to, co zjednoczone Niemcy i demokratyczna Polska osiągnęły od 1990 roku na polu pojednania i współpracy” – uważa niemiecki dziennikarz.

Niemieckie poparcie dla Polski

„Pomyślmy o niemieckim poparciu dla rozszerzenia UE na Wschód i o wejściu Polski do NATO. O wymianie młodzieży, partnerstwach między miastami, inwestycjach niemieckiej gospodarki. Przede wszystkim jednak o kontaktach między ludźmi i o zaufaniu, które łączy może nie większość, ale jednak licznych Polaków i Niemców” – czytamy w MOZ.

„Czołowi przedstawiciele PiS zarzucają Niemcom, że unikają odpowiedzialności za drugą wojnę światową. To w wysokim stopniu irytujące. Na szczęście na wschód od Odry są też ludzie, którzy reprezentują zupełnie inne stanowisko – kończy swój komentarz Schroeder.

Gazeta „MOZ” wydawana jest w leżącym nad granicą z Polską Frankfurcie nad Odrą.

autor : Jacek Lepiarz

29.10.2018

Znalezione obrazy dla zapytania LOGO DO DEUTSCHE WELLE

Udostępnij Artykuł