Prasa w RFN: za późno, by uratować państwo prawa w Polsce

Czy Polska ma zamiar przestrzegać unijnego prawa? – zastanawiają się niemieccy komentatorzy, zwracając uwagę na ich zdaniem spóźnioną reakcję Brukseli na polską ustawę o Sądzie Najwyższym.

„Sueddeutsche Zeitung”: „za późno, by uratować państwo prawa”

„Postępowanie UE cieszy, lecz jego skala jest o wiele za mała, a w dodatku ma miejsce o wiele za późno” – pisze Florian Hassel w „Sueddeutsche Zeitung”.

Dwa i pół roku temu władze w Warszawie złamały w działaniach przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu i publicznej telewizji polskie i europejskie prawo, czyniąc z obu instytucji filary cęsto bezprawnego rządzenia – czytamy w „SZ”.

W obu przypadkach Komisja Europejska powinna była wnieść przeciwko Polsce skargę do Trybunały Sprawiedliwości UE – uważa Hassel. Gdyby tak postąpiono, państwo prawa można było obronić. „Dziś Trybunał Konstytucyjny jest zależnym sądem partyjnym, a telewizja płaskim lecz efektywnym instrumentem propagandy”.

Dowodem na to, że działania Brukseli nie robią na Warszawie prawie żadnego wrażenia, jest zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, że wyślę prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf na emeryturę.

Zdaniem „SZ” będzie to „kolejny przypadek złamania konstytucji i kolejny krok w kierunku powstania autorytarnego reżymu faktycznego władcy, Jarosława Kaczyńskiego”

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”:  „Wyhamowani sędziowie”

„Cel, jaki przyświeca polskiemu rządowi w przypadku obniżenia wielu emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego jest oczywisty: chce pozbyć się doświadczonych i niezależnych sędziów, co doprowadzi do wyeliminowania najważniejszej jeszcze funkcjonującej instancji kontrolnej działania rządu” – czytamy w komentarzu „Wyhamowani sędziowie” opublikowanym w „FAZ”.

Podobny chwyt zastosował przed laty Viktor Orban – przypomina autor komentarza. Orban przegrał postępowanie przed TSUE, ale „przebolał to, ponieważ stworzył decydujące fakty”.

„FAZ” przypuszcza, że polski rząd może szukać konfrontacji z Komisją Europejską, licząc na podobny efekt co Węgry. Najnowsza konfrontacja, która ma miejsce po szeregu pojednawczych sygnałów z Warszawy, prowadzi do powstania wątpliwości, czy polskie rząd chce w ogóle przestrzegać europejskich reguł. „To zła wiadomość dla wszystkich, którym leży na sercu przyszłość wspólnej Europy” – pisze w konkluzji komentator „FAZ”.

​Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa. Chodzi o polską ustawę o Sądzie Najwyższym. Polska dostała miesiąc na odpowiedź na zastrzeżenia KE w sprawie Sądu Najwyższego. Tym samym KE zastosowała skróconą procedurę, zwyczajowo są to bowiem dwa miesiące.

Autor : Jacek Lepiarz

03.07.2018

Znalezione obrazy dla zapytania logo do deutsche welle

Udostępnij Artykuł