„Świąteczna gotówka” – jak uniknąć pułapek „chwilówek”?

Prezenty dla najbliższych, organizacja świąt bożonarodzeniowych, plany sylwestrowe, a może wybór ofert na ferie zimowe w przyszłym roku? Wszystko to z pewnością obciąża nasze domowe budżety, dlatego warto zastanowić się nad dodatkowym – ale i rozsądnym dla naszego portfela – „zastrzykiem” gotówki w okresie świąteczno-noworocznym.

Jak pokazują najnowsze wyniki badań firmy Deloitte, Polacy zamierzają w tym roku wydać
o 11% więcej pieniędzy niż w 2014 roku na przygotowania przedświąteczne. Według statystyk kwota, jaką chcemy przeznaczyć na organizację tegorocznych świąt i zakup upominków, to blisko 1 300 złotych. Nie każdy jednak budżet domowy jest w stanie „udźwignąć” dodatkowe wydatki świąteczne, dlatego warto rozważyć zaciągniecie kredytu konsumpcyjnego, nazywanego również „gotówkowym”.

W okresie przedświątecznym można zaobserwować zdecydowanie większe zainteresowanie Klientów pożyczkami gotówkowymi – statystycznie nawet o 30% niż w pozostałych miesiącach. To już niemal prawidłowość, że dokładnie o tej porze roku Klienci zaczynają planować z „ołówkiem w ręku” swoje wydatki na święta, sylwestra czy pierwsze wyjazdy narciarskie. Jak nie chcemy rezygnować z tych planów warto pomyśleć właśnie o kredycie gotówkowym w jednym z banków. Z tylu ofert na rynku na pewno znajdzie się propozycja, która sprosta naszym oczekiwaniom, ale i możliwościom finansowym, zwłaszcza w kwestii spłaty raty miesięcznej- mówi Renata Stępień, doradca finansowy w Open Finance SA.

Najważniejsza wskazówka dla Klientów? Nie wierzyć ślepo sugestywnym reklamom, gdyż nie wszystkie rzeczywiste warunki kredytu gotówkowego są w nich wyraźnie przedstawione, zwłaszcza te dotyczące dodatkowych kosztów okołokredytowych jak np. prowizja czy ubezpieczenie. Należy również być ostrożnym oraz powściągliwym w korzystaniu z usług parabanków albo firm oferujących tzw. „chwilówki”. Warunki, na których udzielane jest w tych instytucjach wsparcie finansowe, często są niekorzystne dla klientów, a wręcz zwiększają koszty ich „zadłużenia”.

Warto także wspomnieć, że obecnie stopy procentowe są na niskim poziomie, co może mieć wpływ na wysokość kredytu gotówkowego. Jeżeli mamy w planach ferie zimowe dla dzieci w przyszłym roku za granicą albo naukę jazdy na nartach albo spełnienie marzenia noworocznego to warto rozważyć zaciągniecie większego kwotowo kredytu. Takie działanie będzie optymalniejsze dla domowego budżetu i bieżących finansów.

Biorąc pod uwagę fakt jak obecnie kształtuje się WIBOR, jest to bardzo dobry moment na zaciąganie kredytów – są po prostu tanie. Nikt nie jest w stanie zagwarantować jednak, że w 2016 roku stopy procentowe nie pójdą w górę. Jeżeli zatem ktoś waha się czy wnioskować o pożyczkę teraz czy za kilka miesięcy, to zdecydowanie zachęcam, by zrobić to jak najszybciej – dodaje Renata Stępień z Open Finance SA.

Open Finance

Udostępnij Artykuł