„Wiozę torby z darami, w aucie z alufelgami, portfel cały wypchany dolarami” – śpiewał przed laty polski wokalista. Dolar amerykański jest nadal najbardziej pożądanym pieniądzem na świecie. Zwany „zielonym” zajmuje pozycję numer jeden wśród wszystkich walut i stanowi największą rezerwę pieniędzy na świecie.
Został oficjalną jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych w 1785 roku. Obowiązuje także na terenach Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe, Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Dzieli się na sto centów amerykańskich. Zapisuje się go za pomocą symbolu $.
Historycznie wartość dolara oparta była na parytecie złota. W 1973 r. USA całkowicie odeszły od powiązania wartości dolara ze złotem – odtąd dolar stał się walutą płynną. Papier, na którym są drukowane amerykańskie banknoty, składa się z około 75% bawełny, około 25% lnu oraz kilku ściśle tajnych składników.
Jest to waluta, którą gromadzą i trzymają na swych rachunkach banki centralne oraz inne wielkie instytucje finansowe. Czynniki wpływające na jego kurs nie są wyjątkowe w stosunku do innych walut światowych, pochodzą zarówno z wewnątrz kraju, jak i zza granicy.
Po pierwsze, na jego cenę mają wpływ globalne wydarzenia gospodarczo-polityczne oraz polityka i gospodarka Stanów Zjednoczonych. Wpływa na niego nie tylko popyt na towary, ale również sytuacja gospodarcza innych krajów. Po drugie, w dolarach wyraża się kurs najważniejszych towarów takich jak, złoto, ropa naftowa czy miedź. Ceny surowców są więc określane w odniesieniu do dolara, co oznacza, że jeśli ropa lub złoto tanieją, dolar drożeje i na odwrót. Notowania USD są ujemnie skorelowane z cenami surowców .
Po trzecie, dolar jest walutą rezerwową, państwa nie mają innej równie stabilnej alternatywy dla przechowywania nadwyżek finansowych, a zadłużenie zagraniczne poszczególnych krajów także wyrażane jest najczęściej w dolarach.
Powiązane wiadomości
Przewodnik po hedgingu walutowym dla przedsiębiorców
Rola inwestycji prywatnych w rozwoju gospodarczym
Analiza ekonomiczna rynków pracy