W Niemczech żyje dziś 83 miliony ludzi. Raport „International Migration Outlook 2019” mówi, że mieszka tam ponad 13 mln obcokrajowców. Polacy stanowią aż 13 proc. z nich.
Trzy lata temu Narodowy Bank Polski przeprowadził badanie, które wskazało, ile emigrantów i z jakich krajów regularnie przesyła pieniądze do Polski. Pod uwagę brane były Niemcy, Holandia, Wielka Brytania oraz Norwegia.
Przelewy wykonują Ci, którzy mają w Polsce małżonka lub rodzinę. Osoby te wyjechały zazwyczaj na zarobek i dokładają się do domowego budżetu prowadzonego w kraju rodzimym. W Niemczech 40% polskich emigrantów przelewów dokonuje dwa lub trzy razy w miesiącu, 30% raz na miesiąc. Wielu Polaków pracujących u naszego zachodniego sąsiada planuje jednak koniec końców powrócić do kraju. Zarobione pieniądze przekazują najczęściej na nieruchomości: zakup mieszkania, wynajem, remonty.
Co ciekawe, większość osób, aby przesłać pieniądze rodzinie, wykonuje zwykły przelew bankowy lub też… przywozi gotówkę osobiście. Może to wygodna opcja, ale pamiętajmy, że w kantorach internetowych, przelew często można wykonać za darmo, przewalutowanie kosztuje znacznie mniej, a użytkowanie tego typu serwisów jest bardzo proste.
O jakich więc kwotach przekazów online mówimy? Łącznie z Niemiec spłynęło do Polski 5,6 mld złotych. Średni deklarowany przelew wynosi około 2900 złotych. Jest to trzecie miejsce wśród państw, z których Polacy wysyłają pieniądze. Na pierwszym miejscy jest Wielka Brytania – przeciętnie 3,5 tysiąca złotych, na drugim, Norwegia – 3,2 tysiąca zł.
*dane użyte w artykule pochodzą z raportu NBP z 2018 roku.
Powiązane wiadomości
Jak działają przelewy w PLN w święta i dni wolne?