Quest JK

W poszukiwaniu wiedzy i informacji finansowych …

Strona główna » Jak działają przelewy w PLN w święta i dni wolne?

Jak działają przelewy w PLN w święta i dni wolne?

Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich przelewów. Przelew na telefon, korzystanie z funkcji BLIK, a nawet zwykły przelew bankowy z konta tej samej placówki finansowej na rachunek w niej prowadzony, potrafią uzupełnić nasze konto w kilka sekund. Przyzwyczajeni do takiego tempa, zapominamy, że w okresie świąt i dni wolnych działanie płatności jest inne, a pilne rozliczenia i formalności warto załatwić wcześniej.

W Polsce za obsługę przelewów międzybankowych, realizację przelewów i poleceń zapłaty odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa, a dokładnie systemu Elixir czy Express Elixir. Standardowe operacje księgowane wykonywane są w dni robocze. W dniach wolnych od pracy i w święta Elixir nie działa. Na nasze konto nie wpłyną pieniądze, które tego dnia zostaną przelane z konta w innym banku. Jeśli więc zlecimy przelew w sobotę, odbiorca otrzyma go dopiero w poniedziałek.

Tym samym, standardowe przelewy nie będą realizowane 25, 26 grudnia i 1 stycznia.

Warto pamiętać, że w Wigilię, 24 grudnia i w Sylwestra, 31 grudnia odbywają się w tylko dwie sesje rozliczeniowe. Natomiast przelewy natychmiastowe Express Elixir działają w trakcie dni świątecznych normalnie.

Jeśli korzystamy z przelewów BLIK, a nasz bank będzie miał przerwę techniczną lub brak dostępu do tej transakcji, poinformuje nas o tym odpowiednio wcześniej rozsyłając komunikaty. Są to rzadkie przypadki, które najczęściej występują w późnych godzinach nocnych, np. 31.12/01.01. w godz. 22.00 – 01.00.

W święta nie dostaniemy też przelewów, które zostały zlecone dzień wcześniej późnym popołudniem i wieczorem w innym banku niż ten, w którym mamy konto. Tylko środki przelane z konta w tym samym banku co nasz rachunek, przelewane są od razu.

Metodą na szybkie przesłanie środków w dni wolne od pracy jest wspomniany Blik. Polski system płatności mobilnych służy m.in. do płatności w Internecie i wypłat gotówki z bankomatów. Jedną z jego funkcji są przelewy na telefonu. Banki wprowadzają jednak ograniczenia kwotowe dla takich przelewów. Nie zrobimy więc transakcji opierającej się na bardzo dużej kwocie pieniędzy.

Najprostszym sposobem na szybkie przesłanie dużej ilości pieniędzy w weekend jest więc przelew natychmiastowy. Tu jednak dochodzą dodatkowe opłaty. Bank pobiera ok 5 zł od takiego transferu i, co warto sprawdzić, nie wszystkie placówki udostępniają taki tryb.

W weekend możemy również przesłać środki przez system PayPal. Potrzebujemy konta w  PayPalu, które zakłada się w kilka minut. Wymagane jest jednak to, że aby druga osoba mogła odebrać pieniądze, również musi być użytkownikiem tego systemu.

Zostaje jeszcze przekaz bankomatowy. Usługa dostępna w sieci Euronet  pozwala na przekazanie środków przez bankomat oraz odebranie ich przez drugą osobę w ten sam sposób.

Robiąc przelewy warto więc wziąć pod uwagę w jakie dni mamy ich dokonać i czy nie spotka się to z trudnościami.

Dr Julianna Pokarm
Doktor | + posts

Doktor nauk ekonomicznych.