4 października 2022

W poszukiwaniu wiedzy i informacji finansowych …

Strona główna » Jak małe przedsiębiorstwa mogą obniżyć koszt wymiany walut?

Jak małe przedsiębiorstwa mogą obniżyć koszt wymiany walut?

ceny walut

Czy małe przedsiębiorstwa muszą przepłacać za usługi związane z wymianą walut? Niekoniecznie.

Po pierwsze zerknijmy na czynniki składające sie na koszt transakcji. Jest ich kilka. To ilość posiadanych kont walutowych i związane z nimi opłaty. To koszt (oraz czas) związany z dojazdem wyznaczonego pracownika do placówki, banku czy kantoru stacjonarnego, by dokonać wymiany. To także dodatkowe prowizje.  Warto także spojrzeć na zmianę wartości walut, w sytuacji gdy czekamy na odpowiednią cenę i warunki od naszego kontrahenta.

Po drugie, zobaczmy jaki jest cel wymiany. Po co potrzebujemy waluty. Istotne jest czy przeprowadzamy transakcje gotówkowe w obcych jednostkach czy bezgotówkowo. To jest już w większości firm standardem i tańszym rozwiązaniem niż wpłaty i wypłaty gotówkowe. 

W zależności od tego czy posługujemy się obrotem gotówkowym czy bezgotówkowym warto dobrać taką ofertę, która będzie optymalna lub przyniesie dodatkowy zysk.

Trzeci punkt, to transakcje. Gdy przelewamy walutę weźmy pod uwagę czas przelewu (w niektórych przypadkach może trwać nawet 3 dni robocze) lub koszty dodatkowe, prowizje itd. Warto przemyśleć w tym wypadku korzystanie z kantoru internetowego umożliwiający szybkie przelewy po minimalnych opłatach dodatkowych lub zupełnym ich braku. Cena bazowa jest bardzo często atrakcyjna i konkurencyjna na rynku, wymiana w oparciu o przelewy pozwala zaoferować lepszą cenę niż stacjonarne placówki finansowe.

Wymieniając walutę małe przedsiębiorstwo powinno zastanowić się, jak często i do czego jej potrzebuje. Może okazać się, że zakładanie i prowadzenie rachunku w obcej walucie nie jest opłacalne, chociażby poprzez miesięczne opłaty związane z utrzymaniem konta. Niektóre instytucje finansowe oferują także możliwość zakupu waluty poprzez przelanie do nich PLN i odebranie przewalutowanej już gotówki w punkcie, bez potrzeby konta walutowego. Warto rozejrzeć się także za ofertą kantorów online.