4 października 2022

W poszukiwaniu wiedzy i informacji finansowych …

Strona główna » Jak nie kupować waluty?

Jak nie kupować waluty?

kalkulator walut

Inwestowanie w waluty wymaga dużej wiedzy. Na rynku Forex spekuluje się na wzroście jednej wartości pieniądza wobec drugiego, a ze względu na zastosowanie dźwigni finansowej proces ten jest obarczony dużym ryzykiem. Niezbędne jest między innymi, by na bieżąco śledzić informacje, które mogą mieć wpływ na wartość danej jednostki monetarnej. Jakich ruchów zatem unikać? Podpowiadamy trzy wskazówki, jak nie kupować waluty.

Nie wymieniaj waluty w ostatniej chwili.

Wyjeżdżając na wakacje, urlop czy podróż służbową za granicę, najczęściej znamy termin podróży wcześniej. Dlatego też warto śledzić kursy walut nawet parę miesięcy przed wyjazdem i znaleźć moment, w którym będzie on najkorzystniejszy. Tym samym unikniemy wymiany na ostatnią chwilę po notowaniach z danego dnia, które nie zawsze będą dla nas atrakcyjne.

Miejsce wymiany waluty na znaczenie.

Mając mało czasu na wymianę pieniędzy nie zastanawiamy się, gdzie najkorzystniej dokonać transakcji. Biegniemy do pierwszego lepszego kantoru stacjonarnego lub banku i po sprawie. Nie o to przecież chodzi! Kurs walut lub spread walutowy w tych instytucjach może być mniej korzystny niż np. kurs w kantorze internetowym. Wymieniajmy więc banknoty tam, gdzie na tym zyskamy. Zróbmy szybki rekonesans (np. zerknijmy na ranking kantorów internetowych), porównajmy spread, kursy walut i do dzieła – wybierzmy ten, który oprócz wymiany przyniesie nam dodatkowe korzyści. Założenie konta w kantorze online trwa kilka sekund i jest banalnie proste.

Zbyt duża ilość gotówki nie jest dobra.

Przed wymianą pieniędzy, dobrze jest policzyć ile mniej więcej będziemy potrzebowali gotówki, niż brać jej nad wyraz dużo. Oczywiście, nigdy nie będą to dokładne wyliczenia „co do złotówki”. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że jeśli kupimy za dużo obcej waluty i jej nie wykorzystamy, po powrocie będziemy chcieli wymienić ją z powrotem na złotówki. I w tym przypadku możemy stracić. Dodatkowo warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w kraju, do którego jedziemy. Niektóre z nich, np. Szwecja, Dania czy Norwegia, coraz częściej odchodzą od płatności gotówkowych. Wówczas, nawet jeśli kupimy pieniądze bardzo tanio, nie przydadzą się nam, bo na miejscu nie będziemy mieli możliwości by nimi zapłacić.

Wymiana walut jest czynnością dość prostą, jednak, jak w każdym przypadku działań na rynku finansowym, trzeba robić to rozsądnie i dokładnie przemyśleć.